Vill Du börja träna simning?
Skicka ett mejl till simtraning@varnamoss.se så får du veta vilka träningstider med mera som gäller.

Redo för en härlig utmaning i höst? 
Värnamo Simsällskap söker ansvarig för simskola/kanslist

Värnamo Simsällskap önskar att utöka och kvalitetssäkra befintlig simskola och söker därför en ansvarig person till detta uppdrag. I din roll kommer du att arbeta både med planering och upplägg av simskoleverksamheten samt själv vara aktiv som lärare i bassängen. Du kommer ha flera simskolelärare till din hjälp när det gäller undervisning i bassäng. Som simskoleansvarig har du ansvar för hela kedjan från Babysim upp till Crawlskola, samt är en länk till tränings och tävlingsverksamheten. 

screen1

I tjänsten ingår även vissa kansliuppgifter. Exempel på dessa uppgifter är arbete med bokföring, medlemsregister, anmälningar, fakturering i vårt system SportAdmin, bidragsansökningar, rapporteringar och redovisningar av vår lotterier.
 
Vi ser gärna att du har utbildning motsvarande Simskoleinstruktör, men vi ställer oss även positiva till att hjälpa dig med vidareutbildning inom simskola/babysim. Vi kommer att hjälpa dig med en god introduktion från kunniga kollegor. Det viktiga är att du har ett brinnande intresse att arbeta med barn och att utveckla deras simkunnighet. Andra bra egenskaper för uppdraget är att du har initiativförmåga samt är strukturerad och gillar ordning och reda. Vi förutsätter att du är van att arbeta med datorer.
 
Det totala innehållet i tjänsten vill vi utveckla tillsammans med dig. Vi erbjuder dig en tjänst med stor utvecklingspotential och här ger vi dig chansen att ta eget ansvar för att påverka och forma innehållet.
 
Värnamo Simsällskap bedriver en omfattande simundervisning där vi följer Svensk Simlinje och har träningsgrupper från nybörjare till elit. Vi arrangerar ett flertal lokala träningstävlingar samt inbjudningstävlingar för barn och ungdomar från klubbar i södra Sverige. VSS bedriver verksamheten i Värnamo simhall och sommartid utomhus på Värnamobadet.
 
Stort engagemang hittar du både hos Värnamo Simsällskaps ledare med chefstränare Christoffer Arvidsson i spetsen och föräldrar som vill jobba tillsammans med dig för att utveckla och stärka vår förening på bredden och samtidigt skapa förutsättningar för dem som vill satsa fullt ut på simning.
 
I Värnamo och i vår förening gillar vi att nätverka och kan på så sätt hjälpa dig att skapa en meningsfull fritid. I expansiva Värnamo hittar du det mesta av nöje, shopping, idrott och friluftsliv. Med goda kommunikationer når du Köpenhamn eller Stockholm inom tre till fyra timmar med bil eller tåg.
 

screen2

Om tjänsten

Allmän visstidsanställning 1 år, med möjlighet till förlängning. Tillträde 1 november eller enligt överenskommelse. Arbetet omfattar dag-, kvälls- och helgarbete. Fast månadslön.

Ansökan

Välkommen med din ansökan digitalt via formulär på vår hemsida www.varnamoss.se/ansokan, senast den 30 september 2017. Observera! Löpande urval tillämpas.
 
Vill du veta mer om tjänsten är du välkommen att kontakta
Christer Ringblom, ordförande, tel 070-569 96 16
Christoffer Arvidsson, chefstränare, tel  070-690 58 66

En utskriftvänlig version av denna annons kan du ladda ner här. 

Vidösternsimmet - har du det som krävs?

Go to top